Şükranla…

Last updated December 29, 2017

Haziran 2001’de hazırlandığından bu yana, bu siteyi oluşturmamda, dünyanın her yerinden bana destek veren insanlara borçluyum. Bu kişilerin arasında sadece Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika ve Ermenistan’daki insanlar değil, Türkiye vatandaşları da yer almaktadır. Ermeni vatandaşlarıma “şhnorhagalem!” diyorum. Bu site konusunda yardım eden yeni Türk arkadaşlarıma “Teşekkür ederim!” diyorum. Bir çok kişi fotoğraf ve bilgiler gönderirken isimlerinin gizli kalmasını istediler. Hepinize minnettarım. Özellikle Surp Stepanos kilisesinde yaptığı mimari çalışmalar için Şeyda Güngör Açıkgöz’e borçluyum.

Vereceğiniz türlü bilgi için minnettar olacağımı bilmenizi istiyorum. Bazı şeyler özellikle faydalı olacaktır:

• Evkere’nin yeni veya eski fotoğrafları.

• Köy ile ilgili herhangi tarihi belge.

• Mümkünse St. Stepanos’un köşetaşının çevirisi. Aşınmış ve şimdi belki okunmaz ama belki birisi biraz anlam verebilir. Bu köşetaşının bazı fotoğraflar için buraya tıklayınız.

• Hangi ailelerin köyde nerede oturduğu hakkında herhangi bir bilginiz varsa paylaşmanızı dilerim. Dağılmış “Efkeretziler’in” bir zaman köyün haritasını yaptığı söylenmektedir. Herhangi birinin bu haritanın nerede olduğu hakkında bir bilgisi var mı? Eğer varsa bunu paylaşmasını istiyorum.

• Köy ile ilgili bütün ilk ağız bilgiler.

• Ne kadar az olursa olsun, bütün bilgi parçaları. İlerde, bilinen bütün köylülerin isimlerinin bir listesini yapmak istediğim için, bu konuda sahip olduğunuz bilgileri lütfen iletin.

• Ayrıca Efkere’nin Kojaian, Kotsaian, Gogaian, Devedjian ve Devejian ailelerinin fertlerini aramaktayım.

Son olarak köyden kalan kalıntıları satmak isteyen biri varsa, bana bildirin lütfen.

Ben Türkçe konuşamıyorum, bu yüzden Türkçe yazarsanız, mesajlarınız tercüman aracılığıyla bana ulaşacaktır. Bu nedenle cevap vermem daha uzun zaman alabilir.

Fakat ileteceğiniz her tür bilgi beni mutlu edecektir.